O mnie

Jestem przykładem osoby, która uczy się i rozwija przez całe życie. Interesuję się wieloma tematami, ciągle pojawiają się nowe zainteresowania. Jedne są tylko chwilowym zauroczeniem, inne stają się miłością na całe życie. Dlatego w tym blogu znajdziecie informacje dotyczące wielu, pozornie niezwiązanych ze sobą dziedzin. Bo co wspólnego może mieć ze sobą psychoterapia i innowacyjność? Dla mnie tym wspólnym czynnikiem jest człowiek.

Człowiek, który zmienia się w ciągu swojego życia, uczy się, rozwija, czasem popełnia błędy, doświadcza nowych fascynujących lub trudnych zdarzeń, z którymi lepiej lub gorzej sobie radzi. Stąd moje zainteresowanie coachingiem. To dla mnie okazja do spotkania z drugim człowiekiem. Okazja wspólnej drogi od problemów, trudności do znalezienia najlepszego, optymalnego rozwiązania. Wierzę, że moi klienci znajdą odpowiedzi, tylko czasem potrzebują mojej pomocy w zadaniu odpowiednich pytań.

Czasem trudności lub cierpienie, którego doświadczają są tak duże, że potrzebują innego podejścia. Stąd moje zainteresowanie psychoterapią. Ukończyłam podyplomowe studia z psychotraumatologii, interesuję się nowymi formami terapii (głównie „trzecia fala” w psychoterapii poznawczo-behawioralnej) – Dialektyczną Terapią Poznawczo-Behawioralną (DBT), Terapią Akceptacji i Zaangażowana (ACT), Terapią Schematów. Ukończyłam liczne kursy i szkolenia, przygotowujące do pracy terapeuty, w tym analizy transakcyjnej, Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, Racjonalnej Terapii Zachowania. Wszystkie te podejścia bazują na przekonaniu, że wszystkie nasze zachowania, pożądane i niepożądane pełnią jakąś funkcję w naszym życiu. Warto się im przyjrzeć i zobaczyć jakie potrzeby się za nimi kryją. Sprawdzić, czy można je zaspokoić w inny sposób. Czasem wiąże się to z nabyciem nowych kompetencji, po to, żeby próbować nowych, bardziej funkcjonalnych zachowań. Często towarzyszę moim klientom w tej podróży, a moje kompetencje trenera i facilitatora bardzo w tym pomagają. 

Od wielu lat pracuję jako trener, facilitator i konsultant. Pomagam ludziom i organizacjom zaplanować i przejść przez zmiany. Pomagam zespołom w tworzeniu bardziej efektywnych relacji ze współpracownikami, rozwiązywaniu konfliktów, a także w przechodzeniu przez trudne doświadczenia (śmierć współpracownika, wypadki śmiertelne w pracy, samobójstwo). Jako interwent kryzysowy i psychotraumatolog pracuję z zespołami i indywidualnie. Pracuję głównie w oparciu o procedurę przetwarzania poznawczego, terapię przedłużonej ekspozycji i narracyjną terapię ekspozycji.

Często zauważam, że ludzie, których spotykam, nie potrafią wykorzystać albo nawet dostrzec swojego potencjału. Mam niezwykłą przyjemność w pracy z takimi osobami i obserwowania, jak rozkwitają. W swojej pracy zawodowej miałam okazję stworzenia i prowadzenia programu rozwoju talentów. To był jeden z najprzyjemniejszych okresów w moim zawodowym korporacyjnym życiu. Mimo, że od dawna nie zajmuję się tym programem, nadal utrzymuje kontakt z większością uczestników. Informują mnie o swoich osiągnięciach i pytają o radę, gdy jej potrzebują. Dziś, pracując jako konsultant i facilitator, prowadzę programy talentowe dla różnych organizacji, co sprawia mi ogromną przyjemność.

W pracy z ludźmi używam różnych narzędzi i podejść teoretycznych. Szczególnie lubię analizę transakcyjna, FRIS, Facet 5 i MBTI. MBTI i FRIS to narzędzia, które pomagają odkryć preferowane przez nas style funkcjonowania, w zakresie komunikacji, analizowania i zbierania informacji, podejmowania decyzji oraz organizowania świata wokół siebie. Zaletą jest prostota i duża użyteczność tych narzędzia. Natychmiast po warsztacie można wykorzystywać wiedzę w życiu zawodowym i osobistym. Analiza transakcyjna została stworzona przez Erica Berne w latach siedemdziesiątych Dotyczy naszego rozwoju jako osoby, pomaga odkryć skrypty i schematy, którymi posługujemy się w życiu i które determinują sposób komunikacji z innymi, podejmowanie decyzji, wchodzenie w gry psychologiczne.  Zaletą analizy transakcyjnej jest możliwość jej stosowania nie tylko do człowieka jako jednostki, ale także do całych organizacji. Z kolei Facet 5 to narzędzie badania osobowości, bazujące na popularnym modelu Wielkiej Piątki, dostosowane do świata biznesu. To badanie pozwala odkryć potencjał i zauważyć różnice pomiędzy ludźmi, z którymi najczęściej współpracujemy. 

I tu możemy przejść do organizacji. Przez dwadzieścia lat pracowałam w korporacjach, gdzie zajmowałam się kulturą organizacyjną, budowaniem zaangażowania i strategicznymi projektami w obszarze HR. Posiadam szeroką wiedzę o procesach, politykach i narzędziach związanych z zarządzaniem ludźmi, popartą doświadczeniem w ich wdrażaniu (budowaniem strategii HR, systemów ocen okresowych, zarządzania rozwojem i szkoleniami, zarządzania sukcesjami, zarządzania pracownikami o wysokim potencjale, modelami kompetencyjnymi, employer brandingu, procesami rekrutacji). Wprowadzałam rozwiązania, które zmieniły ludzi i organizację. Pracowałam na różnych poziomach organizacji, od zarządu do pracownika w oddziale. Lista procesów i narzędzi, które wdrożyłam oraz projektów, które prowadziłam jest bardzo długa. Przy okazji, o niektórych z nich napiszę.

Dziś jestem w miejscu, w którym mogę wykorzystywać całe spektrum doiadczenia i wiedzy. Korzystać z niej w pracy z organizacjami, zespołami i człowiekiem.

O czym będę pisała? O wszystkim, co mnie interesuje i mnie aktualnie inspiruje.

Zatem…. Do zobaczenia wkrótce…


Young plant

Dodaj komentarz