Jestem przykładem osoby, która uczy się i rozwija przez całe życie. Interesuję się wieloma tematami, ciągle pojawiają się nowe zainteresowania. Jedne są tylko chwilowym zauroczeniem, inne stają się miłością na całe życie. Dlatego w tym blogu znajdziecie informacje dotyczące wielu, pozornie niezwiązanych ze sobą dziedzin. Bo co wspólnego może mieć ze sobą psychoterapia i innowacyjność? Dla mnie tym wspólnym czynnikiem jest człowiek.
Człowiek, który zmienia się w ciągu swojego życia, uczy się, rozwija, czasem popełnia błędy, doświadcza nowych fascynujących lub trudnych zdarzeń, z którymi lepiej lub gorzej sobie radzi. Stąd moje zainteresowanie coachingiem. To dla mnie okazja do spotkania z drugim człowiekiem. Okazja wspólnej drogi od problemów, trudności do znalezienia najlepszego, optymalnego rozwiązania. Wierzę, że moi klienci znajdą odpowiedzi, tylko czasem potrzebują mojej pomocy w zadaniu odpowiednich pytań.
Czasem trudności lub cierpienie, którego doświadczają są tak duże, że potrzebują innego podejścia. Stąd moje zainteresowanie psychoterapią. Skończyłam podyplomowe studia z psychotraumatologii, interesuję się nowymi formami terapii (głównie „trzecia fala” w psychoterapii poznawczo-behawioralnej) – Dialektyczną Terapią Poznawczo-Behawioralną (DBT), Terapią Akceptacji i Zaangażowana (ACT), Terapią Schematów. Ukończyłam liczne kursy i szkolenia, przygotowujące do pracy terapeuty, w tym analizy transakcyjnej, Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, Racjonalnej Terapii Zachowania. Nie praktykuję obecnie, jednak cały czas czytam i rozwijam się w tym zakresie. Mówię o sobie, że dojrzewam do decyzji o praktyce. Kiedyś, mam nadzieję, że całkiem niedługo, przyjdzie moment, kiedy powiem „Zaczynam”.
Czasem zauważam, że ludzie, których spotkam, nie potrafią wykorzystać albo nawet dostrzec swojego potencjału. Mam niezwykłą przyjemność w pracy z takimi osobami i obserwowania, jak rozkwitają. W swojej pracy zawodowej miałam okazję stworzenia i prowadzenia programu rozwoju talentów. To był jeden z najprzyjemniejszych okresów w moim zawodowym korporacyjnym życiu. Mimo, że od dawna nie zajmuję się tym programem, nadal utrzymuje kontakt z większością uczestników. Informują mnie o swoich osiągnięciach i pytają o radę, gdy jej potrzebują. Dziś, pracując jako konsultant i facilitator, prowadzę programy talentowe dla różnych organizacji, co sprawia mi ogromną przyjemność.
W pracy z ludźmi używam różnych narzędzi i podejść teoretycznych. Szczególnie lubię analizę transakcyjna i MBTI. MBTI to narzędzie, które pomaga odkryć preferowane przez nas style funkcjonowania, w zakresie komunikacji, analizowania i zbierania informacji, podejmowania decyzji oraz organizowania świata wokół siebie. Zaletą jest prostota i duża użyteczność tego narzędzia. Natychmiast po warsztacie można wykorzystywać wiedzę w życiu zawodowym i osobistym. Analiza transakcyjna została stworzona przez Erica Berne w latach siedemdziesiątych Dotyczy naszego rozwoju jako osoby, pomaga odkryć skrypty i schematy, którymi posługujemy się w życiu i które determinują sposób komunikacji z innymi, podejmowanie decyzji, wchodzenie w gry psychologiczne. Zaletą analizy transakcyjnej jest możliwość jej stosowania nie tylko do człowieka jako jednostki, ale także do całych organizacji.
I tu możemy przejść do organizacji. Przez dwadzieścia lat pracowałam w korporacjach, gdzie zajmowałam się kulturą organizacyjną, budowaniem zaangażowania i strategicznymi projektami w obszarze HR. Posiadam szeroką wiedzę o procesach, politykach i narzędziach związanych z zarządzaniem ludźmi, popartą doświadczeniem w ich wdrażaniu (budowaniem strategii HR, systemów ocen okresowych, zarządzania rozwojem i szkoleniami, zarządzania sukcesjami, zarządzania pracownikami o wysokim potencjale, modelami kompetencyjnymi, employer brandingu, procesami rekrutacji). Wprowadzałam rozwiązania, które zmieniły ludzi i organizację. Pracowałam na różnych poziomach organizacji, od zarządu do pracownika w oddziale. Lista procesów i narzędzi, które wdrożyłam oraz projektów, które prowadziłam jest bardzo długa. Przy okazji, o niektórych z nich napiszę.
Dziś pracuję w brytyjskiej firmie doradczej, której misją jest pomaganie organizacjom stawać się takimi, dla których warto pracować. Bliskie jest mi takie podejście oraz wartości, którymi firma się kieruje. Niezwykłe dla mnie miejsce. Takie w którym mogę się uczyć i testować nowe rozwiązania. Miejsce, w którym dostaję wsparcie, takie zwykłe, ludzkie i do którego codziennie rano przychodzę z przyjemnością.
O czym będę pisała? O wszystkim, co mnie interesuje i mnie aktualnie inspiruje.
Zatem…. Do zobaczenia wkrótce…